صنعت کارتن سازی و کاغذسازی

arasanj alborz
کاغذ چیست؟
2018-12-25
arasanj alborz
درباره کاغذ و انواع آن بیشتر بدانیم
2019-05-18

صنایع کارتن سازی و کاغذسازی

صنعت کارتن سازی و جعبه ابتدا در کشور چین آغاز شد و بعد از آن وارد کشور ایران نیز شد. تاریخچه کارتن سازی و جعبه سازی به سالها قبل و بعد از اختراع کاغذ بر می گردد. اولین کارخانه کاغذسازی در قرن ۶ تاسیس گردید و در ایران اولین کارخانه کاغذسازی در سال ۱۳۲۸ در کهریزک تاسیس شد که مواد اولیه آنها برای تولید کاغذ، کاغذهای باطله بود. از مدرن ترین کارخانه های کاغذسازی در ایران، میتوان هفت تپه خوزستان را نام برد که در سال ۱۳۴۹ فعالیت خود را آغاز کرد که مواد اولیه آنها برای تولید کاغذ تفاله نیشکر می باشد.

صنعت کارتن سازی نیز بعد از صنعت کاغذسازی رواج پیدا کرد و به جهت بهبود و سرعت بخشیدن در حمل و نقل و عرضه و نگهداری محصولات، در بسیاری از کشورها از آن استفاده شد و پیشرفت چشمگیری را در صنایع به خود اختصاص داد.  با افزایش تولیدات و محصولات در صنایع مختلف، بسته بندی و کارتن سازی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است به طوریکه بدون بسته بندی مطمئن ارسال و عرضه محصولات امکان پذیر نخواهد بود و به مشکلات متعددی برخورد خواهد کرد.

عوامل موثر بر کیفیت کارتن

استفاده از دستگاه های مرغوب و مواد اولیه با کیفیت در تولید کارتن از عوامل بسیار مهم و ضروری به شمار می رود که قبل از عرضه به بازار باید در نظر گرفته شود.

رطوبت

با توجه به اینکه کاغذ و کارتن از الیاف چوبی ساخته شده اند، رطوبت محیط را جذب میکنند. در صورت عدم استفاده از مواد ضد رطوبت، پس از جذب پیوند بین الیاف سست شده و از یکدیگر جدا می شوند. رطوبت مهم ترین عامل مخرب در نگهداری کاغذ و کارتن میباشد که  باید کنترل شود.

نور

اگر نور باعث افزایش دما شود میتواند عامل موثری در تخریب کاغذ و مقوا باشد اما در غیر اینصورت تنها ممکن است منجر به تغییر رنگ شود.

اسیدها

تمامی اسیدهای غلیظ و قوی بر کاغذ و مقوا موثر هستند مانند اسید سولفوریک و اسید کلریدریک. تمامی روغنها و مواد چرب نیز باعث کاهش مقاومت آنها می شود و استحکام مواد اولیه را از بین می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *