کاغذ چیست؟

arasanj alborz
صنعت کارتن سازی و کاغذسازی
2019-01-09

کاغذ چیست و چطور تهیه می شود؟

کاغذ ماده ایست که از موادی مانند برنج، خمیر چوب و یا کتان تشکیل می شود و معمولا عمده مصارف آن در لوازم التحریر و نقاشی، بسته بندی، دکوراسیون داخلی ساختمان، صنعت و پژوهش می باشد.

نخستین مردمانی که سالیان پیش کاغذهایی همانند امروز ساختند چینی ها بودند که پس از آنها ایرانیان در این زمینه پیشرفت بسیاری کردند و در بسیاری از شهرها از قبیل سمرقند، دمشق، مراکش و … به خرید و فروش آن پرداختند.

کاغذ از خرده چوب های درهم رفته ای که به شکل خمیر درآمده اند تشکیل شده است که طی فرآیندی از آنها الیاف سلولزی به دست آمده که خمیر نامیده میشوند. کاغذها معمولا از مواد اولیه ای همچون کاغذهای باطله و ضایعات، کتان و پنبه که الیاف بلندی دارند، ساقه گندم، جو (کاه)، نی و کنف، تفاله نیشکر و درختانی مانند کاج و چنار که دارای برگهایی پهن و بلند هستند تشکیل می شوند.

در تولید کاغذ علاوه بر پدیده های مکانیکی، پدیده های شیمیایی نقش اساسی را ایفا میکنند به طوریکه تمامی مراحل تبدیل چوب به خمیر و تشکیل آن پایه و اساس شیمیایی دارند.

در تهیه کاغذ ابتدا چوب به عنوان مواد اولیه به قطعات کوچک تبدیل شده و سپس توسط دستگاه پوست کنی به تراشه هایی تبدیل و از الک رد می شوند. مرحله بعد پختن چوب و به عبارتی تولید خمیر می باشد که توسط بخار آب جوش و فشار تولید می شود. پس از تولید خمیر، آماده ی شستشوی قلیایی می شود و به جهت کاهش رنگ خمیر صورت می گیرد ؛ رنگ زدایی خمیر کاغذ به دو شکل کلرزنی و  سپس رنگ زدایی صورت می پذیرد.

مرحله بعد، خشک کردن خمیر کاغذ می باشد که برای اینکار از تورها و پرسهایی قوی عبور داده می شوند که عمل آبگیری صورت گیرد. مرحله آخر پرس کردن و برش زدن کاغذ ها می باشد   که از غلتک های مخصوص عبور داده شده و به صورت صفحات کاغذ درآمده که در آخر عملیات برش زنی انجام میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *